
Tijdens een adviesgesprek met huizenkopers nemen adviseurs vaak niet alle financieringsmogelijkheden mee om de woning te verduurzamen. Dat blijkt uit onderzoek van Vereniging Eigen Huis (VEH). De vereniging vindt dat de adviseur beter moet informeren.
Uit het onderzoek blijkt dat adviseurs nog niet alle financieringsmogelijkheden voor woningverduurzaming meenemen. Respondenten die met een hypotheekadviseur hebben gesproken over verduurzamingsmaatregelen, geven aan dat wat betreft de financiële mogelijkheden vooral is gesproken over eigen (spaar)geld (55%), meefinanciering in de hypotheek (49%) en landelijke of gemeentelijke subsidies (31% en 37%).
De mogelijkheden voor het inzetten van de overwaarde (25%), een rentekorting (10%) of een financiering via het Warmtefonds/Energiebesparingslening (10%) worden een stuk minder vaak besproken. Hierdoor zijn consumenten niet volledig op de hoogte van alle opties, vindt VEH.
Aangezien financieel adviseurs als enige advies mogen geven over financieringsmogelijkheden, vindt de vereniging dat zij alle mogelijkheden moeten meenemen in hun adviesgesprek. “Dit stimuleert huiseigenaren om hun woning verder te verduurzamen en voorkomt dat financiële middelen onbenut blijven omdat huiseigenaren deze niet weten te vinden.”
Alleen adviseren
Op dit moment mogen financieel adviseurs niet alle leningen afsluiten voor klanten, zoals de energiebespaarlening van het Warmtefonds en leningen van Stimuleringsfonds Volkshuisvesting (SVn). Zij mogen hierover alleen adviseren. VEH vindt dat dit moet veranderen. “Alle mogelijkheden moeten door een adviseur aangevraagd kunnen worden zodat de klant een passend aanbod krijgt.”
De vereniging gaat hierover in gesprek met de financiële adviesbranche en Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
Ook andere dienstverleners moeten beter informeren
Andere dienstverleners in de koopketen, zoals een aannemer, makelaar, bouwkundige en energieadviseur, mogen huiseigenaren alleen informeren over de financieringsopties. Uit het onderzoek blijkt dat ook dit nog weinig gebeurt. Waar 70% van de aannemers en makelaars in vorige jaren nog financieringsmogelijkheden bespraken, is dat in 2024 nog maar 57%.
Volgens VEH hebben deze en andere dienstverleners ook een taak om te informeren over de financiële mogelijkheden om te voorkomen dat huiseigenaren te veel betalen of niet weten wat hun mogelijkheden zijn.
Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.