‘Klimaatrisico’s niet ingeprijsd in woningprijzen’

0

Funderingsproblemen, overstromingsrisico’s en grote verduurzamingsopgave zijn problemen die huishoudens financieel uit het lood kunnen slaan, maar zijn nog nauwelijks ingeprijsd in de woningprijzen..

Dat concludeert ABN Amro in de studie ‘Stapeling klimaatrisico’s en financiële draagkracht op de woningmarkt’. Bram Vendel, Econoom Woningmarkt bij de bank: “Ondanks veel aandacht voor de stapeling van deze problemen, constateren wij dat vrijwel nergens alles tegelijk speelt. Dit neemt niet weg dat er 90 klimaatkwetsbare wijken in Nederland zijn, waar de draagkracht om één of soms twee van deze problemen tegelijk op te vangen al mogelijk te veel gevraagd is. Overheid, eigenaren en financiële instellingen zouden samen prioriteit moeten geven aan deze klimaatkwetsbare wijken, te beginnen in de 19 wijken klimaatkwetsbare wijken waar meer dan 70% van de panden in particulier eigendom is. Voor heel Nederland geldt dat klimaatrisico’s een prijs geven dringend gewenst is en zal leiden tot een verdeling van de herstelkosten tussen zittende en toekomstige eigenaren.”

Klimaatrisico’s

Klimaatrisico’s zijn nu nog nauwelijks ingeprijsd blijkt uit het onderzoek, waardoor woningen met hogere klimaatrisico’s zelden een prijskorting hebben bij woningaankopen. Hierdoor drukken de lasten van potentiële klimaatschade in de toekomst onevenredig zwaar op kopers, terwijl bij huizenbezitters onderwaarde dreigt, wat kan leiden tot een restschuld. In het rapport wordt, volgens de bank, voor het eerst inzichtelijk gemaakt op welke locaties in Nederland klimaatrisico’s zich opstapelen en de financiële kwetsbaarheid van bewoners hoog is.

Klimaatkwetsbaar’

Vendel: “Wijken die in de analyse als ‘klimaatkwetsbaar’ zijn aangemerkt, zijn gebieden waar de kans groot is dat bewoners klimaatrisico’s onvoldoende kunnen dragen. In zo’n wijk heeft meer dan 10% van de woningen een middel- of groot fysiek klimaatrisico (overstroming, fundering of verduurzaming), een gemiddelde WOZ-waarde lager dan 350.000 euro en is het gemiddeld huishoudinkomen lager dan 35.000 euro. Zulke wijken bevinden zich veelal in steden en in het noorden en westen van Nederland. Hier zijn veel landelijke gebieden op veen- of kleigronden die bij langdurige droogte gemakkelijk uitdrogen. In het geval van overstromingen liggen de meest kwetsbare wijken langs de Maas. Daar liggen de WOZ-waarde en het gemiddeld inkomen lager dan in de rest van Nederland en is het percentage inwoners dat een eigen huis bezit relatief hoog.”

Hypotheekgesprek

De gevolgen van klimaatverandering kunnen de waarde van panden op specifieke locaties geleidelijk doen afnemen. Vendel: “Het geaggregeerde beeld van Nederland laat zien dat de problemen lang niet overal spelen, maar dat er wijken zijn waar de risico’s stapelen. Hier is maatwerk vereist – zoals een herstelfonds voor klimaatschade waarin ook de verduurzaming kan worden aangepakt. Onze studie maakt voor het eerst inzichtelijk waar de meest klimaatkwetsbare wijken in Nederland liggen. Maar voor heel Nederland geldt dat fysieke klimaatrisico’s – in tegenstelling tot verduurzaming’ – nauwelijks een rol spelen bij de aankoop van een woning. Dit vertraagt het aanpassingsproces en het herstelvermogen om de schade te beperken. Het is daarom cruciaal om het bewustzijn van klimaatrisico’s bij alle partijen te vergroten. Bijvoorbeeld door de draagkracht voor schadeherstel van kopers onderdeel te maken van het hypotheekgesprek.”

Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.

Deel dit artikel

Over de auteur

Redactie InFinance

De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse nieuwsupdates op de website InFinance.nl en nieuwsbrief InFinance Daily.