Dekkingsgraad pensioenfondsen ziet er beter uit
De gemiddelde dekkingsgraad van de Nederlandse pensioenfondsen is in januari met één procentpunt gestegen ten opzichte van eind december. Daarmee komt de gemiddelde dekkingsgraad weer op het wettelijk minimum van 105%. Dat zou blijken uit de Pensioenthermometer van consultant Aon Hewitt, die de hoogte van de gemiddelde dekkingsgraad bijhoudt.
Grootste oorzaak van de stijging in januari is een positief rendement op zakelijke waarden ten opzichte van een licht gedaalde rente, waardoor de pensioenverplichtingen slechts licht zijn gestegen. Dit hangt samen met een maatregel die De Nederlandsche Bank (DNB) eind vorig jaar nam, waardoor pensioenfondsen moeten rekenen met een gemiddelde marktrente over de voorafgaande drie maanden, in plaats van de dagelijks wisselende rentekoersen. Door de dalende marktrente in de afgelopen maanden ligt dit gemiddelde aanzienlijk hoger dan bij handhaving van de voorheen gehanteerde methodiek.
"Deze bijstelling van de rentetermijnstructuur door DNB heeft een verlagend effect op de pensioenverplichtingen," zegt Raymond de Kuiper, Director Risk & Financial Management Consulting bij Aon Hewitt. "Dat heeft een positieve invloed op de dekkingsgraad van pensioenfondsen. Het deed de gemiddelde dekkingsgraad volgens de Pensioenthermometer in december 2011 stijgen van 98% naar 104%."